Focus mode

Jak dbać o (świeży) tatuaż?

Jak dbać o (świeży) tatuaż?

Świeży tatuaż może być powodem do dumy dla osoby noszącej, ale też należy o niego odpowiednio zadbać, aby dobrze się goił i dobrze się prezentował przez długi czas. W tym artykule omówimy podstawy dbania o świeży tatuaż.

Ledwo co wykonany tatuaż to duże zobowiązanie. Prawidłowy proces gojenia może być długi i żmudny. Gojenie tatuażu trwa około 4-6 tygodni. A dla niektórych osób pełne wygojenie skóry może zająć nawet do pół roku.

Pierwsze kilka dni ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o pielęgnację nowego tatuażu. To właśnie wtedy skóra i tusz są najbardziej wrażliwe. Ważne jest, abyś wiedział i rozumiał, co powinieneś robić, aby prawidłowo wyleczyć nowy tatuaż. Tak, aby nie został zarażony lub nie zaczął się przedwcześnie łuszczyć.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest umycie tatuażu czystą wodą i mydłem. Spowoduje to usunięcie wszelkich bakterii, które mogły nagromadzić się na skórze podczas procesu tatuowania. Po wykonaniu tej czynności najlepiej nałożyć cienką warstwę wazeliny lub innego rodzaju kremu na wytatuowany obszar w celu ochrony przed elementami zewnętrznymi, które mogą powodować podrażnienie lub infekcję.

Jak zadbać o świeży wzór?

Ważne jest, aby dbać o swój tatuaż i mieć pewność, że goi się prawidłowo i nie straci swojego wyglądu. Oto kilka wskazówek, jak zagoić świeżo zrobioną dziarę:

– Codziennie nakładaj maść lub specjalny krem, najlepiej dobrej jakości – chociaż zwykła maść Bepanthen z apteki też będzie wystarczająca,

– Przemywaj tatuaż i osuszaj – najlepiej papierowym ręcznikiem, nie podrażniaj skóry,

– Utrzymuj tatuaż w suchości i czystości,

– Unikaj pływania, preferuj szybki prysznic,

– Unikaj wystawiania tatuażu na działanie promieni słonecznych – może to prowadzić do problemów w gojeniu,

– Unikaj dotykania nowego tatuażu brudnymi rękoma, bo może to spowodować infekcję,

– Staraj się nosić luźniejsze ubranie w miejscu, gdzie znajduje się gojący się wzór,

– Bądź świadomy wszelkich zmian w swoim tatuażu, takich jak zmiana koloru lub zaczerwienienie,

– W razie wątpliwości – napisz do studia lub artysty, u którego wykonałeś tatuaż (aby rozwiał on Twoje obawy),

Trzy etapy gojenia się tatuażu:

Proces gojenia tatuażu można podzielić na trzy etapy:

  • pierwszy etap to faza zapalna, w której organizm będzie walczył z obcymi cząstkami w skórze;

  • drugi etap nazywa się fazą proliferacyjną, w której tworzone są nowe komórki, które pomagają leczyć skórę;

  • trzeci etap nazywany jest dojrzewaniem, w którym twoje ciało w końcu zagoiło się w miejscu, w którym posiadasz swój nowy wzór,

Zagojony wzór i co dalej?

Jeśli przestrzegałeś_łaś wszystkich zawartych w tym artykule porad – Twój tatuaż będzie dla Ciebie powodem do dumy. Pamiętaj, że finalny czas gojenia się nowego wzoru to około trzy miesiące. Nawet po tym okresie powinieneś stosować kremy z mocnym filtrem UV – szczególnie w upalne, słoneczne dni. Dzięki temu opóźnisz proces blaknięcia tatuażu.

Może się też zdarzyć, że dany artysta poda Ci nieco inny sposób dbania o dziarę niż te opisane powyżej. Różnice mogą być nieznaczne, ale zawsze warto pytać o wszelkie kwestie, które mogą wydać Ci się niezrozumiałe. Masz do tego pełne prawo, a tatuator ma obowiązek dokładnie rozwiać Twojego wątpliwości.

Powodzenia i niech moc będzie z Toba 😉

W tekście użyliśmy zdjęć tatuaży autorstwa:

Więcej newsów